
Takie rozwiązanie umożliwia na przykład pożyczka pod zastaw (zobacz pożyczka pod zastaw gruntów rolnych) hipoteczny. Jak wybudujemy dom to oczywiście po to, żeby w nim zamieszkać, to najwspanialsze co może nas spotkać w tym procesie – długie budowanie i nagle możemy się wprowadzać.
Kiedy uznasz, że zawarte w tym artykule informacje są ciekawe, sprawdź dodatkowo szczegóły w linku kalkulator pracodawcy. Znajdziesz tam równie wartościowe dane.
Jest również inna korzyść, nieruchomość bowiem umożliwi zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, która jest dodatkowo niżej oprocentowana niż na przykład kredyt konsumencki.
Znakomita większość banków pozwala na zaciągnięcie takiej właśnie pożyczki hipotecznej. Jest jeden warunek, o którym przed chwilą było powiedziane – ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ze strony banku najlepszym zabezpieczeniem stanie się nieruchomość mieszkalna, czyli mieszkanie, dom czy działka zabudowana domem. Znacznie trudniejszym problem może być określenie hipoteki na gruntach, które mają przeznaczenie usługowe, rolne czy przemysłowe. Trudności sprawiają również na przykład działki leśne i tym podobne. Kto może zaciągnąć tego typu kredyt? Może to zrobić każda pełnoletnia osoba fizyczna, która spełnia określone warunki danego banku. Warunki te dotyczą zdolności kredytowej, wieku czy zatrudnienia.
Pewnym jest także warunek, iż kredytobiorca musi posiadać, lub współposiadać daną nieruchomość, choć to wydaje się logiczne. Jednakże, jak w sytuacji zwykłego kredytu hipotecznego, w tej sytuacji bank nie może zabezpieczyć się na nieruchomości osoby trzeciej. Następną trudnością może być również prowadzenie firmy przez osobę, która stara się o taki kredyt. Część banków może odmówić wtedy udzielenia kredytu, gdyż istnieje obawa przed próbą użycia środków pochodzących na kredyt na ratowanie własnej działalności gospodarczej. Istnieje jednak wiele banków, które nie są tak restrykcyjne tej opcji nie biorą pod uwagę.